La variété nouvelle...:

ACOLON

Perspektivní odrůdou, kterou lze úspěšně pěstovat v naší želešické sprašové oblasti je ACOLON (Vitis vinifera Linné subsp.vinifera - varieta number 1723). Jde o novou odrůdu, která vznikla v německém ústavu ve Weinsbergu, zapsaná v roce 2002. Jde o křížence odrůd Frankovka modrá x Dornfelder (Helfensteiner x Heroldrebe). Helfensteiner = Pinot noir précoce (Ruland modrý ranný) x Muškát Hamburg. Heroldrebe= Modrý Portugal x Frankovka modrá.

Patří mezi křížence, vyšlechtěné z mnoha klasických odrůd. Je to kvalitní odrůda vhodná pro okrajové oblasti.

Výhody odrůdy:

- výborná mrazuvzdornost , pozdní rašení - minimum zelených prací - dobrá odolnost proti chorobám (mimo plíseň šedou - postřik po odkvětu až do zaměkání - úspěšně odolává roztočům a sviluškám - pravidelná plodnost, vysoká cukernatost (22 - 24°NMH), ideální obsah kyselin (8 - 9 g. / lt.) - dozrává v druhé polovici září.

Nevýhody odrůdy:

-chutná ptákům všeho druhu, je nutno zasíťovat v období zaměkání - v období dozrávání jsou též bobule napadány vosami, sršni a jiným hmyzem.

-při nedostatku hořčíku a vápníku odumírání třapiny - postřik na list / hořká sůl/ - po odkvětu po 14 dnech

Víno je exkrativní, velmi tmavé, aromatické spektrum široké, chuť po černém ovoci (borůvky,třešně,černý rybíz, mandle, čokoláda), s vyšším obsahem tříslovin. Hodí se do kupáží s lehčímí víny.

A další v následující fotodokumentaci....

ACOLONACOLON

A další příště...

ACOLON
ACOLON
ACOLON