Rok vinaře 2012

Nejprve se však zamyslíme nad problémem, který začíná trápit mnoho vinařů. Jde o bakterii typu Agrobacterium vitis, která je prakticky nezničitelná, napadá celá pletiva keře. Na hlavách keřů a na kmíncích se objevují nádory, po zimě tmavé, korkovaté, v době léta bílé až žluté. Listy zakrňují, keř chřadne a málo plodí. Nádory rostou na poraněných částech kmínku, prasklinách po mrazech, poraněních při okopávání, sečení vinohradu a pod. Je nutno keře stále prohlížet, napadená místa s nádory odstraňovat a desinfikovat emulzí síry s alkoholem. Půdu pod keři stále okopávat a používat hnojiva zvyšující kyselost půdy. Další možností je celý kmínek odřezat nad podnoží, přeočkovat (viz ROK VINAŘE 2011), nebo nechat vyrůst nový letorost a ten v dalším roce přeočkovat.

Na obrázcích vidíme kmínek keře starého 10 let, který popraskal vlivem mrazů v roce 2010 a byl napaden tumorem:

Prvni

Prvni
Prvni

----------------------------------------------------------

Noc ze 17.května na 18.května se stala zlým snem pro vinaře v kotlinách a údolích. Mráz
( až - 5 st.C) spálil nové výhonky některých odrůd včetně květenství. Listy i květenství zvadly a postupně zaschly. Pak musíme zaschlé a zvadlé části odstřihnout po první živý pupen a nechat keře znovu obrůst, ovšem bez úrody. Samozřejmě postřik proti roztočům, ( kteří vždy každou kalamitu provázejí), včetně postřiku hnojivem na list určitě keřům pomůže. Keře obrostly obstojně, jen letorosty byly slabší než v minulých létech. Na obrázcích vidíme keře Acolonu po kalamitě.

Prvni

Prvni
Prvni

Na prvním obrázku jsou rašící výhonky těsně po kalamitě 20.5.2012.

Obr.2- Stav výhonků po úpravě 25.5. Namrzlé výhonky byly dvakrát ošetřeny Bio přípravkem Ferbiflor ( www.ferbiflor.cz )

Obr.3- Namrzlé letorosty znovu narašily z náhradních oček - stav 20.6.2012.

Na tento rok budeme my, pěstitelé révy v mrazových kotlinách dlouho s trpkostí vzpomínat. Zvláště proto, že kvalita hroznů v ostatních oblastech byla vynikající, prakticky nebylo nutno rmut vůbec docukřovat. Nezbývá nic jiného než se zamyslit, jak bojovat proti jarnímu mrazíku, který nám ve dvou,třech hodinách zlikviduje naši celoroční práci. A o tom, a nejenom o tom, bude pokračovat náš seriál i v roce 2013. Krásné Vánoce a lepší Vinařský rok 2013 čtenářům těchto stránek přeje SMUTNÝ AUTOR.