. rok-2013_czech

Rok vinaře 2013

Zmrzlý vinohrad v květnu 2012 mi nedal celou zimu spát. A zcela náhodou mi byl doporučen román celkem neznámé autorky Sarah-Kate Lynch "House of daughters" (česky vyšel v roce 2008 jako "Dědictví v Champagni"). Je to příběh tří sester, které po smrti svého otce- vinaře převezmou jeho krachující vinařství. Nejde jen o jejich životní peripetie, ale čtenář se poučí i o vinařství v kraji Champagne v průběhu jednoho vinařského roku....

----------------------------------------------------------

I v oblasti řeky Marne vinaři bojují s "ledovými muži"(saints de glace). Prakticky jde o dvě řešení:
1) Postřik vodní mlhou- předpokládá rozvody vody po ploše celé vinice a postřik po celou dobu trvání teploty pod bod mrazu.
2) Rozbití mrazové vrstvy vzduchu ve vinici pomocí ohřívačů vzduchu , tzv.hořících komínů (chaufferettes). Tento ohřívač je možno ve Francii zakoupit za cenu 90-100 EUR. Pro vinici cca 500m2 je potřebí asi 10 -20 ohřívačů.
Oba způsoby jsou pro amatérského vinaře nerentabilní. Zlaté "české ruce" si s tímto problémem však dokážou hravě poradit. Funkční " chaufferettes " si dokážeme vyrobit doma a za cenu kolem 10 EUR! Návod k výrobě přikládám:

----------------------------------------------------------

Prvni

----------------------------------------------------------

Při výrobě našeho ohřívače budeme potřebovat běžné nářádí každého kutila:
-nůžky na plech nebo přímočarou pilku na železo
-čtverec plechu tloušťky min. 1 mm o rozměrech 500x500mm
-nýtovací kleště, nýtky 5mm
-kleště na ohýbání plechu
-elektrickou nebo akumulátorovou vrtačku s vrtáky na železo č. 5 a 13.

V obchodě ( např. www.estrechy.cz) zakoupíme
-kotlík svodu oválný FeZn 280/100 (cca 2 EUR),
-okapový svod FeZn/ 100mm délky 1000mm (cca 2 EUR) a dále :
-kbelík plechový 10 nebo 12 ltr. (cca 4 EUR).

Nejprve vyrobíme poklici na kbelík.
Na čtverec plechu nakreslíme kružnici o průměru kbelíku a další kružnici o 50mm větší. Toto vyřízneme z plechu. Pak kolmo prořízneme zářezy k vnitřní kružnici asi po 30mm a vzniklé lamely ohneme po celém obvodu poklice. Pakny kotlíku upravíme pro přinýtování na poklici a uprostřed poklice vyřízneme otvor pro odvod spalin z kbelíku. Kotlík přinýtujeme na poklici, nasadíme rouru komínku a přinýtujeme ke kotlíku.. V rouře vyvrtáme otvory pro odvod teplého vzduchu. Připevníme jednoduchou stříšku, jejíž pomocí budeme regulovat odvod teplého vzduchu z komínku.

Do plechovky cca 2 l dáme topné medium ( bio líh nebo bio naftu ), vložíme do kbelíku a zapálíme. Pak nasadíme poklici s komínkem. Ohřívače umísťujeme v každé druhé až třetí řadě ve vinici na vzdálenost 5 -10 m od sebe. Při teplotě pod bodem mrazu stále kontrolujeme a doplňujeme palivo.

Věřím, že ledoví muži se v letošním roce našim vinicím zdaleka vyhnou a budeme usínat v květnu s vědomím, že jsme připraveni se s nimi porvat.